2015 NBA Mock Draft

Autor: Peter Jačiansky | 17.6.2015 o 11:01 | Karma článku: 10,79 | Prečítané:  5590x

Na tohtoročný draft do NBA sa prihlásilo mnoho zaujímavých basketbalistov. Víťazom lotérie je tím Minnesota Timberwolves, ktorý si bude vyberať ako prvý.

Byť draftovaný do najkvalitnejšej ligy sveta je snom snáď každého mladého basketbalistu. Každý rok sa to splní šesťdesiatim z nich, nie všetci si v NBA nakoniec zahrajú. Tí, ktorí dostanú takúto príležitosť, sa ocitnú vo veľmi výhodnej situácii. Nielen že budú robiť to, čo ich baví a napĺňa, ale dostanú za to aj dobre zaplatené. Dokonca tak dobre, že ak sa budú správať zodpovedne a peniaze nerozhádžu, do konca života nebudú musieť viac pracovať.

Pre tímy NBA je draft príležitosťou na zmeny, ich aktivita býva determinovaná aktuálnou situáciou. Tímy, ktoré majú na súpiske veteránov pripravených súperiť o titul, draft zväčša ignorujú a sústredia sa najmä na free agency. Naopak, pre neúspešné tímy, ktoré participujú v lotérii, je to možnosť pre nový začiatok. Skvelým príkladom je tohtoročný víťaz Golden State Warriors, ktorý vybudoval víťazný tím aj napriek tomu, že lotériu ani raz nevyhral.

Celý tento proces transformácie sa začal v roku 2009, keď si Warriors vybrali zo 7. miesta rozohrávača Stepha Curryho. O dva roky neskôr prišiel do tímu strelec Klay Thompson (11. miesto) a nakoniec v roku 2012 aj Harrison Barnes (7. miesto) a Draymond Green, ktorý bol draftovaný až z 35. miesta! Následne manažment doplnil káder hráčmi, ktorých vlastnosti mužstvu chýbali (tzv. role players) a z Golden State Warriors sa stal v priebehu neuveriteľných šiestich rokov šampión NBA.

Okrem tréningových jednotiek sú súčasťou draftu aj rozhovory, ktoré vedú tímy s hráčmi. Práve v tomto aspekte prevýšili Warriors svojich súperov, pretože dokázali zoskupiť partiu skromných a pokorných chlapcov, ktorí si rozumejú na ihrisku aj mimo neho. Vytvorili tým ostrý protiklad voči ich finálovému protivníkovi, ktorý až nápadne pripomína kult osobnosti.

Pri týchto rozhovoroch sa zástupcovia tímov snažia spoznať charakter hráča. Práve charakter hráčov je podstatným faktorom, ktorý rozhoduje o prípadnom (ne)úspechu mužstva. Úlohou tímu je pokúsiť sa zistiť, aký postoj má hráč k víťazeniu. Môže to byť typ hráča, ktorý urobí naozaj všetko pre to, aby tím, ktorý ho draftoval, titul vyhral. Ale môže to byť aj hráč, ktorý si pri prvej príležitosti zbalí kufre a odíde na Floridu, pretože tam bude mať väčšiu šancu vyhrať.

Tento rok sa draft uskutoční 25. júna a možnosť prvej voľby bude mať mužstvo Minnesota Timberwolves, teda tím s najmenším počtom víťazstiev v ostatnej sezóne. V ponuke je viacero zaujímavých hráčov a lotériové tímy by si ich mohli vyberať v nasledovnom poradí:

1. Minnesota Timberwolves: Karl-Anthony Towns (Kentucky Wildcats)

Najväčšou prednosťou tohto mladého basketbalistu je jeho telo, meria 211 cm a má obrovské rozpätie rúk. Je veľmi pohyblivý a dokáže zakončovať rýchle protiútoky ako krídlo. Na svoju výšku má výbornú streľbu, dokáže skórovať zo stredných vzdialeností a taktiež spoza oblúka. Vďaka fyzickým dispozíciám a dobrej motorike je platným doskakovačom pod oboma košmi. Medzi silné stránky patrí defenzíva, vyniká pri bránení pick-and-roll. Nedá sa povedať, že by mal nejakú výraznú slabinu, bude však musieť zlepšiť ofenzívnu hru a nabrať svalovú hmotu.

2. Los Angeles Lakers: Jahlil Okafor (Duke Blue Devils)

Okafor má robustnú postavu (211 cm, 125 kg) pripravenú na profi basketbal a obrovské dlane, v ktorých lopta vyzerá ako grapefruit. Najnebezpečnejší je pod súperovým košom, ofenzívny repertoár je vzhľadom na vek (19) vskutku obdivuhodný. Svoju silu dobre využíva pri tvorení si priestoru vo vymedzenom území. Je to inštinktívny zakončovateľ, ktorý dokáže výborne vyhodnocovať situácie a pri zdvojení včas prihrať voľnému spoluhráčovi. Mínusom je určite defenzívna činnosť, chýba mu výbušnosť. Problémom je aj nízka úspešnosť trestných hodov.

3. Philadelphia 76ers: D'Angelo Russell (Ohio State Buckeyes)

Tento 196-centimetrový combo rozohrávač je zrejme najlepším strelcom tohtoročného draftu. Strelecké pozície si dokáže vytvárať vďaka skvelému ball handlingu, medzi najväčšie zbrane patrí streľba za tri body. Má výborný prehľad o hre a je schopný svojimi prihrávkami dostať spoluhráčov do šancí. Dobre doskakuje, po doskoku vyráža do rýchlych brejkov, pri ktorých rozumne rieši jednotlivé situácie. Je ľavák a pravú ruku pri zakončovaní používa minimálne. Podobne ako pre väčšinu ofenzívnych hráčov aj pre Russella je defenzíva slabšou stránkou.

4. New York Knicks: Emmanuel Mudiay (Guangdong Southern Tigers)

Rodák z Kinshasy spravil pred sezónou dosť odvážne rozhodnutie, keď odmietol štipendium na univerzite a podpísal profesionálny kontrakt v Číne. Odôvodnil to tým, že už viac nevydrží pozerať sa na svoju matku, ktorá žije v chudobe. Mudiay je moderný rozohrávač, ktorý ťaží zo svojej rýchlosti, sily a dynamiky. Bleskový prvý krok a telo pripravené na NBA mu dávajú výhodu pri vnikoch do koša, ktoré je schopný zakončovať smečmi. Medzi silné stránky patrí ball handling a výborná prihrávka. Určite však bude musieť pracovať na streľbe za tri body.

5. Orlando Magic: Kristaps Porziņģis (Baloncesto Sevilla)

Ak by tento lotyšský podkošový basketbalista nehral v Európe, ale na jednej z amerických univerzít, rozprávalo by sa o ňom v tejto chvíli zrejme ako o možnej jednotke draftu. Kristaps meria 216 cm, na palubovke sa však pohybuje ako krídlo a rovnako tak dobre strieľa spoza oblúka. Má nesmierny potenciál a pokojne sa môže stať s odstupom času najlepším hráčom tohto draftu. Očividnou slabinou je momentálne jeho telesná konštrukcia, ktorá si vyžiada veľa času stráveného v činkárni a zároveň aj dávku trpezlivosti od tímu, ktorý si ho vyberie.

6. Sacramento Kings: Justise Winslow (Duke Blue Devils)

Winslow je elitný atlét s postavou linebackera, ktorý je vďaka svojej rýchlosti a rozpätiu rúk vynikajúcim obrancom na oblúku. Ak sa vám páči Kawhi Leonard, určite si obľúbite aj tohto mladého basketbalistu. Justise je ľavák a v útoku je nebezpečný najmä pri razantných vnikoch do vymedzeného územia a pri streľbe za tri body. Tím, ktorý ho drafuje, získa pracovitého a súťaživého hráča s chuťou odovzdať 100% na oboch koncoch ihriska. Pri vnikoch pod kôš bude často faulovaný, mal by zlepšiť úspešnosť trestných hodov a tiež streľbu za dva body.

7. Denver Nuggets: Willie Cauley-Stein (Kentucky Wildcats)

Tento 21-ročný basketbalista má síce výšku podkošového hráča (213 cm), je však rýchlejší a výbušnejší ako mnohí krídelníci. Na strednej škole hrával futbal, bol veľmi platný ako wide receiver a tieto skúsenosti zúročil v plnej miere na palubovke. Má veľmi dobrý výber miesta a je známy predovšetkým ako vynikajúci obranca: blokuje strely, doskakuje a získava lopty. Pod súperovým košom sa presadzuje často z druhých šancí po úspešných doskokoch. Inak je ale jeho ofenzívny repertoár chudobný, progres v útoku bude isto behom na dlhú trať.

8. Detroit Pistons: Stanley Johnson (Arizona Wildcats)

Stanley má pravdepodobne najlepšie pripravené telo spomedzi všetkých hráčov tohto draftu. Je fyzicky zdatný a svoju silu dokáže využívať na oboch koncoch palubovky. Nebezpečný je najmä v prechodovej fáze, po zisku lopty dokáže veľmi rýchlo založiť protiútok. Jeho sila mu pomáha aj vo vzdušných súbojoch pri vnikoch, ktoré končia často úspešným košom a faulom. Má len 19 rokov, no pod vlastným košom odstavuje hráčov ako skúsený veterán. Je výborný obranca 1-na-1, dokáže ubrániť aj vyšších hráčov. Ako SG/SF by mal zlepšiť ball handling.

9. Charlotte Hornets: Mario Hezonja (FC Barcelona)

Mario Hezonja, rodák z Dubrovníka, je na európske pomery dosť nezvyčajný basketbalista. Je to v prvom rade výborný atlét a skokan, ktorý musí často pri svojich smečoch dávať pozor na to, aby si nezranil hlavu o obruč. Má perfektnú ruku a je veľmi nebezpečný pri streľbe trojok. Ak má svoj deň, je prakticky nezastaviteľný. Jeho rekord z ligového zápasu je 8/8. Má rýchly prvý krok a je teda veľkou hrozbou pri situáciách pick-and-roll. Je však známy aj tým, že dosť  ľahko stratí koncentráciu a frustrácia následne ovplyvní jeho výkon negatívnym spôsobom.

10. Miami Heat: Devin Booker (Kentucky Wildcats)

Melvina Bookera, Devinovho otca, som ako chlapec videl hrať v zápase Saportovho pohára, keď s tímom Sony Miláno pricestoval do Pezinka. Vrezal sa mi do pamäti, pretože to bol fenomenálny strelec, ktorý premieňal strely zo všetkých možných pozícií. Devin je na ihrisku dokonalým klonom svojho tatka, a aj preto je v drafte jeden z najlepších hráčov na pozícii SG. Ak by hral na inej škole, mohol mať priemer 25 PPG. Hral však u Calipariho, ktorý svojich chlapcov striedal ako dve čaty. Má len 18 rokov, bude preto potrebovať čas na aklimatizáciu.

11. Indiana Pacers: Frank Kaminsky (Wisconsin Badgers)

Tento 216 cm vysoký pivotman odohral na univerzite štyri roky a darilo sa mu veľmi dobre. Až tak dobre, že tento rok obdržal prestížnu cenu Naismith College Player of the Year. Frank je podkošový hráč, ktorý veľmi rád a úspešne (41.6%) strieľa spoza oblúka. Má veľmi dobrú prácu nôh, čo z neho robí nebezpečného hráča aj pod súperovým košom. Je inteligentný a je pripravený hneď naskočiť do NBA. Bude však zaujímavé sledovať, ako si poradí s rýchlejším tempom hry. Podstatným mínusom je, že nemá až taký potenciál ako mladší hráči v drafte.

12. Utah Jazz: Myles Turner (Texas Longhorns)

Myles Turner je vysoký (211 cm) a pohyblivý basketbalista, ktorý si reputáciu vybudoval na skvelej defenzíve: je to v prvom rade výborný doskakovač a blokár. Počas svojho pôsobenia na univerzite v Texase však predviedol, že môže byť rovnako platný aj v útoku. Veľmi dobre strieľa zo stredných vzdialeností a taktiež aj spoza oblúka. Pri vysokých hráčoch býva častým problémom nízka úspešnosť trestných hodov, v tomto smere je ale Turner výnimkou. Je veľká škoda, že sa v útoku nesnaží hrať častejšie chrbtom ku košu a radšej volí strelu z odskoku.

13. Phoenix Suns: Kelly Oubre (Kansas Jayhawks)

Ďalším zaujímavým ľavákom v tohtoročnom drafte je Kelly Oubre, 201 cm vysoký krídelník, ktorý má všetky predpoklady stať sa úspešným basketbalistom. Je výborným atlétom a často sa odhodláva k agresívnym vnikom do vymedzeného územia. Veľmi dobre strieľa za tri body, úspešnosť trestných hodov je tiež celkom solídna. Patrí k lepším obrancom v drafte, výborne doskakuje pod oboma košmi. Kellyho problémom boli v tejto sezóne nevyrovnané výkony, výborné zápasy striedal s mizernými. Keď naberie silu, môže z neho byť ozaj kvalitné krídlo.

14. Oklahoma City Thunder: Trey Lyles (Kentucky Wildcats)

Talentovaný 19-ročný basketbalista z Kanady do bodky zosobňuje filozofiu Johna Calipariho. Meria 208 cm a je schopný rovnako dobre hrať na pozíciách tri a štyri, kde si rád berie do rúk loptu a plní úlohu akéhosi falošného rozohrávača. Okrem výbornej prihrávky ho zdobí dobrá streľba. Je to inteligentný hráč, pri ktorom máte pocit, že je na ihrisku takmer všade. Niekedy sa môže zdať, že nemá pridelenú nejakú konkrétnu úlohu, ale je doslova ofenzívnym liberom. Nepatrí k tým najlepším obrancom, je však dostatočne chytrý na to, aby sa s tým vysporiadal.

Sleduj blog aj na Facebooku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?