Čokoláda, hranolčeky a práca s mládežou

Autor: Peter Jačiansky | 24.4.2015 o 16:49 | (upravené 28.8.2015 o 17:20) Karma článku: 11,66 | Prečítané:  4467x

Belgický futbal bol na prelome storočí v kríze. Výsledkom trénerskej revolúcie sú však výnimočné talenty, o ktoré sa dnes bijú popredné európske kluby.

Web ponúka neskutočne veľa stránok, ktoré sa venujú futbalovej štatistike. Tie, ktoré vám dokážu poskytnúť hodnoverný obraz, by sa dali porátať na prstoch jednej ruky. Patrí medzi ne aj britský portál WhoScored.com, ktorého algoritmy dokážu veľmi presne ohodnotiť hráčovu komplexnú činnosť na trávniku. Ak kliknete na rebríček najlepších hráčov, v prvej desiatke uvidíte mená dvoch Belgičanov: na 4. mieste je boy wonder londýnskej Chelsea Eden Hazard, o priečku nižšie zas Kevin De Bruyne, najlepší prihrávač v Európe. Slušné, ak vezmeme do úvahy, že Belgicko má 11 miliónov obyvateľov a 32 profesionálnych klubov.

Svetový šampionát vo Francúzsku v roku 1998 bol pre Belgičanov prvým signálom, že čosi v ich prístupe k futbalu nie je v poriadku. Reprezentačný výber skončil už v základnej skupine, keď vo všetkých troch zápasoch remizoval. Belgicko hralo v tom čase dobre organizovaný futbal s osobným bránením, častokrát aj s liberom v základnej zostave. V rozostavení 4-4-2, či dokonca 3-5-2, praktizovalo defenzívny futbal a útočná aktivita pozostávala prakticky len z rýchlych brejkov. V tom období sa stal novým technickým riaditeľom zväzu Michel Sablon, ktorý sa rozhodol tento stav zmeniť.

Ešte viac ako spôsob hry seniorského mužstva mu prekážalo, že v krajine nejestvuje jednotná vízia pre výchovu mládeže. Preto zorganizoval stretnutie, na ktorom sa zišlo 30 trénerov z celého Belgicka, aby spoločne prerokovali chystajúce sa radikálne zmeny. Výsledkom tohto stretnutia bola dnes už legendárna Sablonova brožúrka, ktorá sa pokladá za prvopočiatok belgickej futbalovej revolúcie. Po inšpiráciu nešli ďaleko, za svoj vzor si vybrali filozofiu a tréningové metódy národných tímov Holandska a Francúzska a taktiež klubov ako Ajax Amsterdam či FC Barcelona.

Súčasťou nového programu bol aj návrh, aby každé mládežnícke mužstvo v Belgicku hralo v rozostavení 4-3-3 a dopomohlo týmto spôsobom k tvorbe úplne nových typov hráčov. Hráčov, ktorí budú vynikať v driblingových schopnostiach a v súbojoch 1 na 1. Filozofiu teda v tom čase Belgičania už mali, no problémom bola nedostatočná kvalita štruktúry. Chýbali ihriská a potrebné tréningové vybavenie. V tomto im veľmi pomohlo, že v roku 2000 spolu s Holandskom organizovali európsky šampionát. Zo športového hľadiska to bolo fiasko, no z hľadiska finančného si zväz výrazne polepšil.

Zarobené peniaze nešli do vreciek funkcionárov, ale boli rozumne investované do rozvoja mládeže. V Tubize, na okraji Bruselu, postavili Belgičania nové národné futbalové centrum. Záujem o vstupné trénerske kurzy stúpol desaťnásobne, po tom čo ich zväz sprístupnil bezplatne pre všetkých. Sablon sa spoliehal aj na poznatky vedeckej analýzy, a preto začal spolupracovať so známou bruselskou spoločnosťou Double PASS. Taktiež najal vedcov z Univerzity v Louvain, ich úlohou bolo spraviť hĺbkovú štúdiu zameranú na mládežnícky futbal v Belgicku, ktorá zahŕňala viac než 1500 zápasov naprieč vekovými kategóriami.

Jedným z hlavných poznatkov univerzitného výskumu bolo, že sa kladie až príliš veľký dôraz na vyhrávanie a nie na rozvoj schopností jednotlivca. Preto Sablon trval na tom, aby sa v žiackych kategóriách (U7, U8, U9) nepoužívali súťažné tabuľky. Potvrdila sa tiež teória, že minizápasy 2 na 2, 5 na 5 či 8 na 8 naozaj povzbudzujú mladých futbalistov trénovať dribling a diagonálne prihrávky – dve naprosto kľúčové činnosti pre nový univerzálny systém 4-3-3.

Príkladom v práci s mládežou ide akadémia najslávnejšieho belgického klubu Anderlechtu Brusel. Klub spolupracuje so základnými školami v projekte s názvom Purple Talents. V škole majú mladí futbalisti trikrát v týždni 60-minútovú tréningovú jednotku, počas ktorej precvičujú výhradne technické schopnosti. Takto strávený čas sa v konečnom dôsledku prejavuje na technickej zdatnosti hráčov výrazným spôsobom. Okrem futbalu kladie bruselský klub veľký dôraz aj na vzdelanie svojich hráčov. V prípade, že sa chlapcom zhoršia známky, sú z futbalových tréningov na čas suspendovaní.

Ak chlapci z akadémie dosahujú potrebnú kvalitu, dostanú od trénerov prirodzene šancu predviesť sa v seniorskom tíme Anderlechtu. Skvelým príkladom je 17-ročný záložník Youri Tielemans, jeden z najväčších európskych talentov súčasnosti, ktorý v ostatných dvoch ligových sezónach stihol odohrať vždy viac ako 2000 minút. A k tomuto číslu navyše ešte treba pripočítať minúty v európskych pohároch, ktoré sú pre každého mladého futbalistu mimoriadne cennou skúsenosťou. Akadémia Anderlechtu však zďaleka nie je jediná, ktorá sa môže pýšiť výsledkami. Rovnako kvalitnú prácu odvádzajú v Gente, Liège či Genku.

Pre seniorský reprezentačný výber bol prvým vážnym testom minuloročný svetový šampionát v Brazílii, na ktorý cestovali Belgičania podľa stávkových kancelárií ako piaty najväčší adept na celkový triumf. Bookmakerom sa táto prognóza v zásade naplnila, keďže Belgicko vo finálnej tabuľke obsadilo celkovo 6. miesto, piata Kolumbia mala lepšie skóre. Národný tím Belgicka na turnaji rozhodne nesklamal: skupinovú fázu prešiel bez zaváhania a s turnajom sa rozlúčil po vyrovnanej štvrťfinálovej partii s Argentínou po výsledku 0:1.

V prebiehajúcej kvalifikácii na majstrovstvá Európy hrajú Belgičania opäť výborne, po piatich odohraných zápasoch vedú svoju skupinu so skóre 13:1. Fanúšikovia sa teraz môžu tešiť z gólov a výhier, no najradostnejší je určite fakt, že výkony tímu nie sú dielom náhody. Belgičanom sa podarilo transformovať tvár svojho futbalu za necelých 15 rokov aj vďaka povahe krajiny. Ak sa pozrieme na dnešné zloženie reprezentačného tímu, uvidíme v ňom nemalý počet detí imigrantov. Rovnako tak je tím poskladaný z hráčov z Flámska aj Valónska.

Príbeh belgickej futbalovej revolúcie môže byť inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny. Samozrejme, len ťažko by sa niečo podobné mohlo podariť krajine, ktorá je do seba uzavretá mentálne aj legislatívne a ktorej obyvatelia považujú všetko iné a cudzie za nebezpečné a ohrozujúce.

Sleduj blog aj na Facebooku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?