Futbalový revolucionár

Autor: Peter Jačiansky | 24.8.2014 o 10:38 | (upravené 5.9.2014 o 1:02) Karma článku: 17,57 | Prečítané:  2661x

Víťazstvo má tisíc otcov, prehra iba jedného – to by mohol byť pokojne názov jeho biografie. Svojou víziou nadobro zmenil nemecký futbal. Jürgen Klinsmann.

V lete roku 2004 sa nemecký národný tím zvíjal v bolestnej agónii. Toto trápenie vyvrcholilo na európskom šampionáte v Portugalsku, kde sa mužstvu nepodarilo postúpiť zo základnej skupiny. No nešlo tu len o jeden nevydarený turnaj. Nemci predvádzali futbal ako z praveku, boli pomalí a ťažkopádni. Ako zlý žart dnes vyznie fakt, že po Völlerovej rezignácii vedenie zväzu reálne uvažovalo o angažovaní jedného z dvojice Rehhagel – Matthäus. Našťastie pre Nemcov sa ani jeden z nich trénerom nakoniec nestal.

Šancu dostal Jürgen Klinsmann, pre ktorého to bola premiéra na trénerskej lavičke. Prvým krokom bolo vytvorenie novej pozície tímového manažéra. Jeho úlohou bolo odľahčiť prácu trénerovi tým, že si vezme na starosť komunikáciu s verejnosťou. Funkcie sa ujal Oliver Bierhoff. Asistentom sa stal Joachim Löw, toho času tréner Austrie Viedeň. Pre fanúšikov to bolo možno prekvapenie, ale Klinsi vedel, že Löw je geniálny analytik a pre tím bude v oblasti taktiky prínosom.

Klinsmann chcel, aby Nemci pod jeho vedením hrali ofenzívny futbal vo vysokom tempe. Lenže na to museli byť perfektne kondične pripravení. Preto do tímu prišiel Mark Verstegen, atletický tréner z USA. Na metódy a cvičenia, ktoré so sebou do Európy priniesol, sa v tom čase pozerali tunajší fitness tréneri s otvorenými ústami. Program smeroval k tomu, aby hráči vykonávali len tie činnosti, ktoré budú mať reálny vplyv na ich výkon na trávniku. Nemeckí hráči boli silní, no zároveň rýchli a výbušní.

Filozofia, ktorú Klinsmann praktizoval, bola nasledovná: vedel, že nedokáže vyčarovať jedenástich Ronaldinhov. Dokáže však vytrénovať 15 – 20 hráčov, ktorí Ronaldinha na ihrisku ubehajú. Hráčov začal nominovať podľa aktuálnej výkonnosti, nie podľa ich reputácie. Týmto spôsobom prišiel o svoje miesto aj Oliver Kahn, v bránke ho nahradil Jens Lehmann. Od nástupu do funkcie až do začiatku MS ho v Nemecku kritizovali v podstate za všetko: za výsledky, za nominácie a najviac za to, že medzi reprezentačnými zrazmi odlieta domov do Kalifornie za manželkou a deťmi. Nehorázne!

Asi najväčším kritikom bol futbalový dinosaurus Franz Beckenbauer. Rýchlo ho však umlčala nová vlna mladých hráčov, ktorá si v priebehu turnaja podmanila celú krajinu. Klinsmann svojich hráčov pripravil skvele nielen po fyzickej stránke, ale predovšetkým im do hláv vštepil nové pozitívne myslenie. Svojimi motivačnými príhovormi ich presvedčil, že na trávniku sa môžu merať s kýmkoľvek. Keby bol svet spravodlivý, v semifinále by mali Nemci k dispozícii Torstena Fringsa a mohli stať doma majstrami sveta. Mohli, pretože ani Taliani, ani Francúzi lepší neboli. Lenže svet nie je spravodlivý.

O tom sa Klinsi presvedčil na vlastnej koži počas krátkeho pobytu v Bayerne Mníchov. Podľa jeho presných pokynov nechalo vedenie klubu postaviť na Säbener Straße tréningové centrum, ktoré dodnes navštevujú zástupcovia iných klubov a čerpajú tu inšpiráciu. Jednou z Klinsiho reforiem bol aj nový tréningový rozvrh. Bežný deň (bez zápasu) sa skladal spravidla z dvoch jednotiek. Dokopy trval tento program ca. 8 hodín. Tento krok vehementne kritizovali hráči. To majú byť akože 8 hodín v práci? Kde to ten Klinsmann videl?

Medzi tréningovými jednotkami mohli hráči relaxovať, čítať knihy alebo navštevovať kurzy cudzích jazykov. Lektori, ktorých Klinsi angažoval, boli hráčom k dispozícii každý deň. Takže napríklad taký Franck Ribéry si mohol po doobedňajšom tréningu vychutnať obed od tímového kuchára a potom stráviť povedzme 90 minút v spoločnosti lektora, ktorý by mu pomohol s nemčinou. Ale povedzme si na rovinu, asi jediný cudzí jazyk, ktorý kedy Francka Ribéryho vskutku zaujímal, patril neplnoletej alžírskej prostitútke.

Tohtoročný svetový šampionát absolvoval Klinsmann už ako tréner USA. V mnohých bodoch sa jeho cesta podobala tej z roku 2006. Opäť viedol súdržný tím, ktorý vládal behať dlhšie ako súper. Z mladých hráčov zaujali Green, Brooks a Yedlin, ktorí majú veľký potenciál. Tím uspel v ťažkej skupine a Klinsi svojou energiou nakazil fanúšikov v Spojených štátoch. A to pred turnajom čelil mohutnej kritike, pretože nenominoval asi najznámejšieho amerického futbalistu – Landona Donovana.

Keď sa ho žurnalisti v USA pýtali na dôvod, odpovedal im svojsky. V prípade, že by Donovana na turnaj zobral, bolo by to za jeho zásluhy a nie kvôli aktuálnej výkonnosti. Jeho situáciu prirovnal ku kontraktu, ktorý podpísal Kobe Bryant s Los Angeles Lakers. Treba uznať, že trafil klinec po hlavičke. 

Sleduj blog aj na Facebooku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?