Zlatá dánska rozprávka

Autor: Peter Jačiansky | 6.2.2015 o 11:59 | (upravené 28.8.2015 o 17:17) Karma článku: 14,26 | Prečítané:  3348x

V roku 1992 šokovali dánski futbalisti celý svet. Vzopreli sa zákonom hry a vyhrali európsky šampionát. Turnaj, na ktorom pôvodne ani nemali byť.

Ak by sa slávny dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen narodil povedzme o takých sto rokov neskôr, je možné, že by sa zaujímal o futbal. Možno by práve jeden z jeho hlavných hrdinov bol mladý vášnivý futbalista. Domnievam sa však, že aj napriek jeho výnimočnému talentu a schopnostiam by sa mu nepodarilo vymyslieť taký neuveriteľný príbeh, akého aktérmi sa stali dánski futbaloví reprezentanti na majstrovstvách Európy v roku 1992.

Do kvalifikácie vstúpili Dáni s novým hlavným trénerom, funkcie sa ujal dovtedajší asistent Richard Møller Nielsen. Podľa jeho slov mu najviac prekážalo, že pohľadný futbal, ktorý dánska reprezentácia predvádza, neprináša výsledky. Po zápasoch s Faerskými ostrovmi (4:1), Severným Írskom (1:1) a Juhosláviou (0:2) opustila mužstvo pre nezhody s trénerom skupina hráčov, na čele ktorej stál Michael Laudrup, najväčšia hviezda dánskeho futbalu. Aj napriek tomu, že Dáni zvyšných päť zápasov vyhrali, stačilo to len na druhé miesto v tabuľke.

Keďže sa Dánom nepodarilo kvalifikovať na záverečný turnaj, po skončení sezóny 1991–92 si už mnohí z nich užívali letné dovolenky na pláži s rodinami. Tréner Møller Nielsen sa zas pripravoval na to, že bude prerábať kuchyňu. Desať dní pred začiatkom turnaja však prišla správa, ktorá mu tieto plány prekazila: Juhoslávia je zo šampionátu vylúčená, do Švédska pocestujú Dáni, ktorí sa umiestnili v skupine na druhom mieste.

Vedenie zväzu okamžite kontaktovalo všetkých hráčov, vrátane skupiny okolo Michaela Laudrupa. Čerstvý víťaz španielskej ligy a Európskeho pohára majstrov vyhodnotil situáciu tak, že Dánsko nemá na turnaji žiadnu šancu uspieť, a preto návrat do reprezentácie odmietol a zostal na dovolenke. Jeho mladší brat Brian sa rozhodol na zraz pricestovať. Na prvom stretnutí Møller Nielsen svojich hráčov podpichol, že teraz im vraj neostáva nič iné, ako to celé vyhrať. Schuti sa na tom zasmiali. V tej chvíli netušili, že sa jeho slová naplnia.

Do Švédska odcestovala dánska reprezentácia so siedmimi legionármi a trinástimi hráčmi z domácej ligy. V základnej skupine na nich čakali domáci Švédi, Angličania a Francúzi. Dáni boli v dobrej nálade a turnaj brali tak, že sa pokúsia odohrať tri dobré zápasy, do ktorých vložia všetky sily a vrátia sa zas späť k svojim rodinám. Po zápasoch s Anglickom (0:0) a Švédskom (0:1) tomu aj všetko nasvedčovalo. V obidvoch zápasoch boli Dáni lepším tímom, no podarilo sa im získať len jeden bod.

V poslednom skupinovom zápase nastúpili Dáni proti favorizovaným Francúzom, ktorí mali v útoku hviezdnu dvojicu Jean-Pierre Papin – Eric Cantona. Francúzi boli ako vždy sebavedomí a pred zápasom si neodpustili poznámku: priveľmi nás na trávniku neokopávajte, o pár dní nás totiž čaká semifinálový duel. Po hodine hry bol stav vyrovnaný 1:1, vtedy sa Møller Nielsen rozhodol striedať. Na ihrisko prišiel Lars Elstrup, ktorý v 78. minúte skóroval a poslal Dánov do semifinále. Prekvapenie priniesol aj druhý zápas, keď Švédi zdolali Angličanov 2:1 a stali sa víťazmi skupiny.

Semifinálovým súperom Dánov boli úradujúci majstri Európy Holanďania. Na ihrisku Gullit, Rijkaard, Van Basten, Koeman, Bergkamp a na lavičke legendárny tréner Rinus Michels. Deň predtým sa konal prvý semifinálový zápas, v ktorom Nemci zdolali Švédov 3:2. Holanďania boli mysľou už vo finále proti Nemcom, inak sa ich vstup do zápasu nedá vysvetliť.

Skóre zápasu otvoril už v 5. minúte záložník Henrik Larsen a od toho momentu Holanďania v zápase už len doťahovali. Vyrovnávajúci gól strelil Dennis Bergkamp, no v 33. minúte zaznamenal svoj druhý gól v zápase Larsen. Záchranou pre holandský reprezentačný výber bol gól Franka Rijkaarda, ktorý prišiel pár minút pred koncom riadnej hracej doby. Zápas sa skončil remízou 2:2 a muselo sa predlžovať.

Dáni vedeli, že ak sa im nejakým zázrakom podarí ustáť predĺženie a zápas dospeje až k pokutovým kopom, majú šancu na postup. V ich bránke totiž stojí výnimočný gólman Peter Schmeichel. Holanďania mali v predĺžení navrch, niekoľkokrát ohrozili dánsku bránku, skórovať sa im však nepodarilo. V penaltovom rozstrele prišla hviezdna chvíľa Petra Schmeichela, ktorému sa podarilo vyraziť pokus Marca van Bastena. A keďže Dáni všetkých päť pokusov premenili, postúpili senzačne do finále.

V predvečer finálového zápasu zazvonil Brianovi Laudrupovi v hoteli telefón, ozval sa jeho spoluhráč z Bayernu Mníchov Stefan Effenberg. Spýtal sa ho, či si po zápase vymenia dresy. Prečo nie, povedal Laudrup. Z Effenbergovho hlasu bolo ale cítiť, že už myslí na oslavy titulu a zápas považuje vopred za rozhodnutý. Nemci, ako úradujúci majstri sveta, boli obrovskými favoritmi finálového zápasu. 26. jún mal byť pôvodne dňom, keď získajú po tretíkrát titul európskeho šampióna, no nakoniec sa zmenil na one-man show dánskeho brankára.

Peter Schmeichel bol v ten deň neprekonateľný, zneškodňoval jednu strelu za druhou a len samotného Klinsmanna pripravil o hetrik. Najväčšiu parádu predviedol v jednom z osobných súbojov, keď vybehol z tzv. malého vápna a centrovanú loptu smerujúcu na nemeckých útočníkov stiahol zo vzduchu jednou rukou. Dáni išli do vedenia v 18. minúte po tvrdej bombe Johna Jensena, ich víťazstvo potvrdil v druhom polčase Kim Vilfort. Po záverečnom hvizde hľadal Brian Laudrup na ihrisku Effenberga, aby si s ním vymenil dres. Márne.

Dánskym reprezentantom sa podarila senzácia, svojím nečakaným triumfom šokovali celý futbalový svet. Päťmiliónová krajina predčila postupne troch najväčších ašpirantov na titul. Dáni nemali na súpiske žiadne superhviezdy, ale spolu dokázali vytvoriť najlepší tím. Na ich celkovom triumfe nesie veľký podiel psychika. Zatiaľ čo ich Francúzi, Holanďania aj Nemci podcenili, Dáni pricestovali s „čistými hlavami“ a bez akéhokoľvek tlaku. Na turnaj prišli s cieľom schuti si zahrať futbal, no nakoniec sa z nich stali legendy.